fbpx

Co je to PARKOUR & FREERUNNING

Co je Parkour & Freerunning?

Parkour:

ludka vlajkaParkour je běh z bodu A do bodu B co najekeftívnejším způsobem přes různé městské překážky jako jsou schody, střechy, zdi, lavičky, brány, stěny a také lesy. Místa kde se parkour trénuje se nazývají “spoty” které procházejí různými technikami jako vaulty, skoky, kotouly, stojky atd. Nejzákladnější technika pochází z učení “Méthode naturelle”. Je to metoda Georga Héberta – učení pro mentální, psychické a fyzické spojení s přírodou. Parkour poprvé zmínil David Belle v roce 1980. První parkourový tým vznikl ve Francii pod názvem “Traceur”. Později se tímto názvem začali oslovovat samotní atleti, kteří parkour provádějí. Tento sport není o rivalitě, ale o posouvání svých osobních hranic. Pokud jste začátečníci, doporučujeme vám vyhledat si někoho z vašeho okolí, kdo se parkouru věnuje, aby vám pomohl se samotnými základy. Parkour má uplatnění i v různých filmech: Yamakasi Les samouraïs des temps modernes (2001), Jump London (2003), The Great Challenge – Les fils du vent (2004), Casino Royal – Jams Bond 007 (2006), District 13 (2004), District 13 – Ultimatum (2009), Freerunner (2011), Brick Mansions (2014) and many Jackie Chan movies.

Parkour oblečenie?

Výhodou této disciplíny je, že vám stačí pohodlné, komfortní boty a lehké sportovní oblečení. Nebo se rádi stylově oblékat a dobře vypadáte? V tom případě tu pro vás máme parkour módu – Ideální oblečení na parkour a freerunning. Je navrhované atlety pro atlety, speciálně na parkour a freerunning tak abyste se cítili v něm pohodlně a snadno. Parkour tepláky, kalhoty, trička, tílka nebo doplňky? Vše najdete v parkour obchodě.

Parkour škola?

Nevíš kde začít? Chceš se naučit konkrétní trick / pohyb? Hledáš někoho, kdo by ti při tvých začátcích pomohl? Nebo si už pokročilým a hledáš prostor na trénování. Navštiv naši parkour školu v Trenčíně – Born to Trick Academy

Více obrázků:

Parkour Stride Catleap parkour

Freerunning:

salto o stěnuS freerunning přišel v roce 2003 Sebastian Foucan, který byl také u zrodu parkouru v roce 1980 ve Francii. Freerunning je volný pohyb, jehož základy pocházejí z parkouru. Překážky se nezdolávajú pouze fyzicky, ale i psychicky. Není to jen ledajaká aktivita, je to hobby. Pro některé lidi je to vášeň a životní styl. Kreativitě se při freerunningu meze nekladou a proto nemá žádné hranice. Překážky můžete zdolávat různými technikami jako flipy (podobné gymnastice a stunty), základy parkouru, trickingu, acrobacie, stunty, wushu … Dnešní freerunning je na úplně vyšším levelu jako kdysi. Atleti dělají různé pokročilé, kreativní kousky. Filmy ve kterých můžete vidět freerunning: Yamakasi Les samouraïs des temps modernes (2001), Jump London (2003), The Great Challenge – Les fils du vent (2004), District 13 (2004), District 13 – Ultimatum (2009), Freerunner (2011), You Got Served: Beat the World (2011), RUN (2013), Brick Mansions (2014).

Více obrázků:

Freerun backflip

Facebook Comments